
Socioekonomske reforme
Organizacije civilnog društva, predstavnici poslovne i profesionalne zajednice kontinuirano doprinose razvoju boljeg društva i nezamjenjiva su veza između građana i državnih institucija. Njihov glas je moćan i mora se čuti, poručio je ambasador Velike Britanije u BiH na otvaranju ove radionice.
Kao dio dijaloga o budućim društveno-ekonomskim reformama u Bosni i Hercegovini, Britanska ambasada u Sarajevu i ured Europske unije u Bosni i Hercegovini organizovali su radionicu koja bi trebala služiti kao platforma za organizacije civilnog društva kako bi predstavile svoje stavove i savjetovale aktivnosti u nekoliko odabranih područja koja su nedavno identificirana kao glavni prioritet za poboljšanje socio-ekonomske situacije u BiH.
I predsjednica Udruženja poslovnih žena u BiH Aida Zubčević bila je jedna od panelistica na ovoj veoma važnoj radionici. U panelu "Koraci ka konkurentnijem privatnom sektoru u BiH – regulatorne i praktične potrebe pored Zubčević učestvovali su i Saša Aćić, Udruženje poslodavaca RS i Snježana Köpruner, Bosansko-njemačka poslovna asocijacija.
Zubčević je u svom izlaganju naglasila kako je ova tema dugoročni prioritet Udruženja poslovnih žena u BiH te da aktivno radi na poboljšanju socio-ekonomske situacije u BiH a posebno kada je riječ o ženama u poduzetništvu. Posebno je istakla ulogu Udruženja u nedavno donešenoj rezoluciji o pravima žena na zapadnom Balkanu. Naglasila je i potrebu donošenja porodičnog zakona koji bi regulisao brojna pitanja kada su radno-pravni odnosi bili regulisani, kako za dobrobit poslodavaca tako i radnika.
Kako su kroz svoja izlaganja naveli panelisti reforme koje država mora napraviti su ključne kako bi poduzetnici, bili oni mali ili veliki, mogli stvarati nove vrijednosti, te da pored velikog broja parafiskalnih nameta i pravne nesigurnsti potrebno je mijenjati i ambijent za poduzetništvo.
Zaključci i preporuke sa radionice biće dostupne uskoro a svakako objavljene na našem portalu poduzetna.ba.